2019’un Getirdiği İş Fikirleri


0

1. KANOLA YETİŞTİRİCİLİĞİ

2019’da en karlı tarım fikirleri arasında yer alan Kanola, yetiştiriciliğini yapana iyi bir gelir fırsatı sağlıyor. Protein oranının çok yüksek olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen Kanola, birçok toprak türüne uygun.

2. KURUYEMİŞ

Son 20 yıldır Türkiye’de kuruyemiş sektörü neredeyse aynı dinamiklere sahipti. Ancak 2018 yılının son aylarına doğru kuruyemiş fiyatlarında ciddi yükselişler ve bu yükselişler ile birlikte kar marjlarında ciddi iyileşmeler yaşandı. Sektördeki birçok firma yatırımlarını artırmaya başladı ve iş hacmi düşmesine rağmen cirolarda artış var.

3. E-TİCARET

Bir klişe olacak ancak rakamlar halen ticaretin e-ticarete doğru yöneldiğini ortaya koyuyor. 2018 yılında e-ticaret sektöründe hafif bir düşüş gözlemlendi, lakin ekonomik verilerin iyileşmesiyle birlikte 2019’da Türkiye’de e-ticaret sektöründe yeni bir rekor beklentisi var. E-ticaret sektörünün en büyük avantajı sermayesi dahi olmayan girişimcilere açık kapı bırakması (Dropshipping). Sektöre giriş yapmak düşündüğünüz kadar zor değildir, ister küçük çaplı ister büyük çaplı bir e-ticaret girişimi için çalışmalar 1 hafta gibi kısa bir sürede bile başlatılabiliyor.

4. HALI SAHA

Türkiye’de kentleşme oranı her yıl değil her saat artıyor. Kentleşme oranının artmasıyla birlikte insanların rahat bir nefes alabileceği ya da spor yapabileceği alanlarda ciddi azalmalar yaşanıyor. Bu sorun ile birlikte özellikle erkek bireylere yönelik hala sahalarda ciro artışları var. Türkiye’de kayıtlı yaklaşık 50 bin halı sahanın birçoğu dönüşüme alınarak yeni ve profesyonel bir hizmet ile karlılığını artıyor. 2019 yılında da sektörde ciro artışlarının yaşanmasını bekliyoruz. Sektöre girmenin en büyük sorunu ise yüksek maliyetler.

5. BOYASIZ GÖÇÜK DÜZELTME

Türk Lirası’nda yaşanan dramatik düşüş ile birlikte araç fiyatlarında çok ciddi yükselişler var. 2 yıl öncesine kadar 20 bin liraya satılan bir ikinci el aracın fiyatının 40 bin liraya çıktığı bu dönemde araçların ikinci el piyasasında en çok dikkat edilen “boya” sorununu da daha değerli bir hale getirdi. Aynı özelliklere sahip 2 araç arasında boyalı olan ile boyasız olan arasındaki fark bazı durumlarda 20 bin lirayı bile aşıyor. Hal böyleyken son teknolojiler kullanılarak yapılan boyasız göçük düzeltme çalışması yapan işletmelere olan taleplerde ciddi artış var. Üstelik sektörde el emeğinin yüksek seviyede olması nedeniyle karlılık birçok benzer sektöre oran ile çok yüksek.

6. CAFE

Türkiye’de cafe sektörü inanılmaz bir hal almaya başladı. 50 bin nüfuslu ilçelerde bile onlarca cafe yüksek karlılık ile önemli cirolar elde ediyor. İnsanların en uğrak noktalarından biri olan cafelere olan ilginin 2019 yılında da artmasını bekliyoruz. Cafe sektörünün en büyük dezavantajlarından biri yüksek personel maaşı ve yüksek yatırım sermayesi. Bu iki konuda eli sağlam olabilecek işletmeler için önerilen iş fikirleri arasında yer alıyor.

7. TÜM TURİZM YATIRIMLARI

Türk Lirası’nda yaşanan düşüş nedeniyle 2019 yılında, en uygun fiyatlar ile en uygun konaklamaların Türkiye’de olması bekleniyor. Örneğin bir Alman, 200-300 Euro gibi kendi ülkelerinde çok kıymetsiz bir rakam ile Türkiye’de 5 yıldızlı bir otelde tatil yapabilecek. Bu kapsamda 2019 yılının Türkiye için Turizm yılı olması bekleniyor.

Turizm sektöründe birçok farklı sektörde çok önemli düzeyde fırsatlar bulunuyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı