Amerika Nasıl Kuruldu?


0
4 Temmuz 1776 tarihi Amerika’nın resmi kuruluş tarihidir. Batı da Büyük Okyanus’a doğı da ise Atlas Okyanus’una kadar dörtbin beş yüz kilometre genişliğindedir. Hawaii ve Alaska’yı da içerisine alan Amerika Birleşik Devletleri dokuz milyon metrekare den fazla yüzölçümüne sahiptir.

1942’de keşfedilen Amerika da, İspanyollar, Portekizliler, İngilizler ve Fransızlar bu kıtada toprak sahibi olmuşlardır. Başta İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler bu kıtaya göçler gerçekleştirerek koloniler kurmuşlardır. ABD’nin temelini koloniler oluşturmaktadır.

Onsekizinci yüzyılda İngiltere’nin Fransızlar ile yapmış olduğu Yedi Yıl Savaşları sonucunda İngiltere’nin ekonomisi zarar görmeye başlamıştır. Bu durum karşısında İngiltere sanayisi ve hammadde için ucuz işçi deposu gibi gördüğü kolonilerini vergiye bağlamak istemiştir.

Bölgede yaşayan İngiliz halkının İngiltere de yaşayan İngiliz halkından herhangi bir farkı olmamasına rağmen bölge halkı tarafından alınmak istenen vergiler tepkilere yol açmıştır. Bu durumun düzeltilmesi amacıyla 1774 yılında Filedelfiya kongresi düzenlenmiştir.

Fakat İngiltere bu haksızlıkları düzeltmeyi kabul etmemiş ve 1776 yılında II. Filedelfiya kongresi düzenlenerek bağımsızlıklarını ilan etmiş ve İngiltere’ye savaş açmaya karar vermişlerdir. İngiltere ile yapılan savaşlarda Hollanda, İspanya ve Fransa’nın desteğini alan koloniler başarılı olmuştur.

4 Temmuz 1776 tarihinde ise İnsan Hakları bildirisini kabul etmişlerdir.

1783 yılında yapılan Versay Antlaşması ile kolonilerin bağımsızlığı resmen tanınmıştır.

Koloniler 1787 yılında bir anayasa kabul ederek Federal Cumhuriyeti kurmuşlardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı