Basket Tarihini Değiştiren 5 Sporcu


0

Dünya basket tarihine adını yazdıran, üzerinden yıllar geçse de adından söz ettiren oyuncular arasında yer alan basketçiler başarılarını okuduğumuz zaman şaşkınlıktan ağzımızın açık kalmasını sağlıyorlar. Sadece bir iki saniye içerisinde takımlarının tarihini değiştiren, attıkları şutlarla dünya tarihine adlarını yazdıran basketçiler bir tebriği hak etmiyor değiller.

1-J.R. Holden

Rusya ve İspanya arasında 2007 yılında yapılan final maçında Amerikalı oyuncu Rus basketbol tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Büyük bir yıkımda olan ve maçın bitimine son iki saniye kala attıkları 5-0’lık seriyle takımını başarıya ulaştıran Holden, harika bir savunma yaparak son 20 yıldaki tartışmasız en iyi finali yapmış oldu.

2-Cristian Welp

Son hücumu kullanmayı amaçlayarak faul yapmayı amaçlayan takımda son sözü söyleyen Welp topu Rusların potasına smaçlarken faul de kazandı. Takımına hem galibiyeti hem de Alman basketbolunda şampiyonluğu getirerek uzun süre adından söz ettirdi.

 

 

 

3-Dimitris Diamantidis

Maçın bitimine 47 saniye kala mağlup olmalarına rağmen geri gelen takım son saniyelerde atılan serbest vuruşu sayıya çevirerek son 20 yılda bir Yunanistan oyuncusunun attığı en meşhur şutu tarihe yazdı.

 

 

 

 

4-Dirk Nowitzki

İspanyolların göz bebeği olarak tutulduğu bir maçın kaderini değiştirerek hem kendi başarısını hem de Alman takımının başarısını üst seviyeye yükselterek, Almanları finale taşıdı.

 

 

 

 

5-Hidayet Türkoğlu

Ev sahibi olduğumuz maçta, Almanların göz bebeği Nowitzki maçın yarısına kadar takımını üst seviyelere taşıdığı sırada, Hidayet Türkoğlu kariyerinin en önemli basketlerinden birini atarak takımını finale taşıdı. Son oyunda bire bir oynamayı seçen Türkoğlu maçın bitimine 3 saniye kala basketi buldu.

Bu ve bunun gibi onlarca basketçinin adını yazabilir hikâyesini paylaşabiliriz. Gerçekten attıkları şutlara baktığımız zaman ağzımız açık kalıyor ve nasıl yaptıkları konusunda aklımızda fikirler oluşturmaya başlıyoruz. Tabi bu önemli sporcuların arasında ülkemizi yücelten bir sporcumuzun olması göğsümüzü kabartıyor ve böyle başarıların içerisinde başka sporcularımızın olmasını istemekten de geri kalmıyoruz. Unutmamak gerekir ki hangi ülkeden ya da hangi dinden olunursa olunsun sporu barışçıl ve ırkçılığın olmadığı bir biçimde oynamak gerekir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı