Büyük Gurur Muhammed Ali’nin Dikkat Çeken Özellikleri


0

Kendisini tanımayan, ismini işitmeyen insan yoktur. Cassius Marcellus Clay Jr, onu tanıdığımız ismiyle Muhammed Ali’yi büyük dev, İslam devletlerinin onuru ve gururu olarak da tanımlayabiliriz. Babasının ona aldığı bisikletin evlerinin önünden çalındığını görüp, polise ihbar eden ama ihbarına karşılık alamayan Ali’nin polis memuruyla olan sohbeti sonrasında dövüşe başlamasıyla bilinir.

1-Bir Sporcu Ahlakına Sahip Olması

Dövüş hayatı boyunca uğradığı onca haksızlığa rağmen kendi çizgisinden çıkmayarak her sporcuda olması gereken ahlakı ve erdemini ele almış sadece maçlarına odaklanmış ve çıktığı her maçı da kazanarak başarısına başarı katmıştır.

2-Sabırlı ve Irkçılığa Karşı Olması

Sabırlı ve hayata karşı umudunu yitirmeyen kişiliği ile herkesi kendine hayran bırakmış, Müslüman olduktan sonra yaşadığı ayrımları göz ardı ederek ırkçılığa karşı çıkmıştır.

3-Azimli Olması

Tüm dünyaca tanınan ve sevilen Muhammed ‘’Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım.’’ lafıyla kısaca kendini tanıtmış, çıktığı her maçta bu lafının ardında durarak kendini ispatlamıştır. Amatör ligde çıktığı 167 maçın 161’ ini kazanmıştır. Çocuk yaşta elde ettiği bu başarı ile azmini herkese ispatlamış, önünde uzun yollar olduğunu belirtmiştir.

4-Ailesine Düşkün Olması

Bu yolun başlangıcı olarak görülen başarısı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazanması ile başlamıştır. Maçtan kazandığı para ödülüyle aldığı araba ile ailesini caddelerde gezdirmiş, bu şekilde de ailesine olan bağlılığını ve sevgisini herkese göstermiştir. Yaşamı boyunca 4 evlilik yapan Muhammed Ali bu evliliklerinden toplam 8 çocuk sahibi olmuştur.

5-İnanç Sahibi Olması

Çocuklarının da Müslüman olması gözden kaçmayan Muhammed Ali’nin inanç sahibi olduğu ve bu inancına ne kadar bağlı olduğunu çocuklarına aşıladığı inanç sevgisinden fark ediyoruz.

Bu efsane isim ne yazık ki yaşadığı Parkinson hastalığının gün geçtikçe ağırlaşan ve ciddi sorunlar doğuran yanlarıyla birlikte hastaneye kaldırılan Muhammed Ali 3 Haziran 2016 tarihinde 74 yaşındayken vefat ederek çocuklarını ve tüm sevdiklerini yasa boğmuştur. Yaşadığı dönemde dünyanın en iyi olan Muhammed Ali’nin üzerine böyle özellikleri olan bir dünya yenisi daha ne yazık ki gelmemiştir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı