Edison ve Tesla arasında neler yaşandı?

''İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.''


0

tesla-vs-edison.jpg

 

Büyük bir çoğunluk bilmese de Tesla ve Edison arasında yaşananlar adaletsizliğin eskiden beri ne ölçüde var olduğunu kanıtlar nitelikte. Bugün yaşadığımız hayatın, internetimizin şu yazıyı okuyor olabilmeniz ve bunun gibi pek çok şey kitaplarda yer almasa da Tesla’nın sayesinde. Şansa inmayanlar olabilir ancak Tesla ciddi anlamda şanssız ve buna rağmen tamamen iyi niyetli bir mucit diyebiliriz.

Hırvatistan’da dünyaya gelen Tesla daha çok küçük yaşlardan itibaren çevresinde ev gereçleri yapabilen bir pratik zeka olarak bilinmekteydi. Ailesi zor kurtulduğu bir hastalık için ailesi mühendis olmasına izin vermişti. Bir süre sonra abisini kaybedince içine kapanık ve dış dünyayı önemsemeyen bir şekilde hayallerini gerçekleştirmek insanlığa faydalı olmak için Amerika’ya gitti. O sıralar Edison elektriği icat etmiş ancak kablolarla taşımayı başaramamıştı. Tesla kimsenin inanmadığı bir fikirle bu kablo sistemini döşemeyi düşünmektedir. Bu fikre küçük çaplı bir yatırımcı bulur ve başarılı olur. Kendi şirketini kurmak adına; Tesla’ya kablolar ile elektriği taşıması haline kazanç elde edebileceğini söylenmişti ancak bu para hiçbir zaman Tesla’ya ödenmedi.

Edison bu süreçte alternatif akımın yani Tesla’nın fikrinin insanlık için oldukça zararlı olduğu yönünde bir karalama kampanyası başlatmıştır. Ancak Tesla’yı yıldırmayı başaramamıştır. Bu günlerde Tesla bir organizasyon alanını günlerce ışıklandırmayı başarmış ve bir zafer elde etmiştir. Ancak bu daha her şeyin başlangıcıdır. İkili ilerleyen zamanlarda Nobel ödülüne layık görülür ancak Tesla ödülü reddeder. Floresan lambalar icat edilmeden önce odasında bu lambaları zaten kullanıyor olan Tesla o zamanlardan bu zamanları görmüş ve kablosuz ses ve görüntü taşımanın mümkün olduğunu savunmuştur. Tesla temel amaç olarak şunu düşünmekteydi: Atmosferdeki iyonosfer tabakasını iletken olarak kullanacak ve elektriği tüm dünyaya ücretsiz bir şekilde yayacaktır. Bu durum sermayedarları rahatsız eder ve tüm yatırımcıları destek olmaktan vazgeçer. Tesla tüm varlığını bu fikir uğruna harcar. Parası bitince fikir için yapabileceği bir şey kalmamıştır. Bir otel odasında büyük bir ihtimalle aç bir şekilde hayata gözlerini yumar… FBI odasındaki tüm notlarına el koyar ve bugüne kadar kimseyle paylaşmaz. İcatlarının bir kısmı Edison tarafından hayaya geçirilir. Bir kısmı belki de günümüzde halen var olmamaktadır ve bunlar saklanmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı