Gerçekten Aşık Olduğunuz 9 Bilimsel Kanıtı


0

İnsanlık var olduğundan beri üzerine yazılar, şiirler yazılan uğrunda insanların kendilerini feda ettiği ulaşılamaz ve yaşamın bir parçası olarak görülen bir olgudur aşk kavramı. Şimdi eski aşklar her ne kadar kalmamış olsa da aşık olduğunu düşünenler bir hayli fazla. 

Biz de bilimsel olarak size aşkın özelliklerini yazacağız. Gerçekten aşık olup olmadığınızı bunlardan hareketle öğrenebilirsiniz. 🙂

 1. 1 O, tek ve eşsiz.


  Bilimsel bir temelle giriş yapalım. Beyindeki dopamin seviyesinin artışına bağlı olarak aşık olan kişiler karşılarındaki kişileri en özel ve farklı olarak görme eğilimindedirler. Ki bu da diğer insanlara karşı romantik bir ilişki içinde olmamanızı sağlayacaktır.

 2. 2 O, mükemmel.


  Hem dopamin hem noradrenalin isimli hormonların hızlıca yükselmesi ile aşık kişiler, aşık oldukları kişinin olumlu özelliklerine odaklanırken var olsa da olumsuz özelliklerini görmezden gelip dikkate almama eğilimde olurlar.

 3. 3 Eyvah !


  Vücutta meydana gelen kalp çarpıntısı ve titreme, iştahsızlık gibi özelliklerin yanısıra madde bağımlılarının biyolojik durumları ve davranış bozuklukları ile benzer şekilde durumlar görülmektedir. Kişide aşık olmanın yarattığı bir stres olduğu ve aşkın bir tür bağımlılık olduğu da bilinen bir gerçektir.

 4. 4 Onunla daha güçlüyüm.


  Merkezi dopamin ve beynin orta bölgesi etkileşimi ile engeller ve zorlukların birlikte aşılması çiftleri birbirine daha da bağlamaktadır.

 5. 5 Ona takıntılıyım.


  Beyindeki seratonin azalmasına bağlı olarak açıklanan bir olgu olan takıntı ile ilgili yapılan araştırmalar, çiftlerin günün yüzde 85'inde birbirlerini düşündüklerini ortaya koyuyor ki bu da takıntılı davranışların sebebini açıklıyor.

 6. 6 Her an birlikte olalım.


  Aşık insanlar; kıskançlık, sahip olma isteği, kaybetme(ayrılık) korkusu, reddedilme kaygısı ve buna benzer bazı durumları sürekli ve düzenli olarak yaşamaktadırlar. Bu nedenle yine bağımlılık türevi gibi bir şekilde sürekli bir arada olma isteği duyarlar.

 7. 7 O her şeye değer.


  O kişi için giyinip süslenmekten tutun da her şeyi yapabilecek kadar cesur olmak da aşkın bir parçası.

 8. 8 Sonsuza kadar birlikte olacağız.


  Aşık olan kişiler sonsuza kadar birlikte olma isteği duyarlar. Hayatta kalma isteği duyan dürtümüz ile aynı şekilde çalışır bu mekanizma.

 9. 9 Sonu güzel olsun.


  Kıskançlıklar kişide kontrolünü kaybediyor hissi oluşturabilir ve bunun yanısıra bilimsel olarak aşk kıvılcımları er geç söner. 

  Kıvılcımınızın sönmemesi saygı ve sevginize bağlıdır. 🙂


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı