Hep Yanlış Kullanılan 10 Atasözü Ve Deyim


Çok sık kullandığımız deyimlerin bazılarını yanlış kullanıyoruz. Ve bu hayatımızın o kadar içinde ki doğrusunu kullandığımız şekli sanmamız oldukça normal. Biz de sizler için yanlış kullanılan ve bu nedenle anlamsızlaşan ya da farklı anlamlara giden deyimlerimizin doğrularını araştırdık. Ve bunları bir araya getirdik. Keyifli öğrenmeler J

 1. 1 Elinin körü

  1.Gonderi-1.gif

  Sinirlendiğimiz anda ağzımızdan çat diye çıkıveren elinin körü ifadesi maalesef ki aslında bir deeyim değil L. Bu deyimin orijinali ‘’ölünün kûru’’ dür.  Çok ilginç değil mi? Daha da ilginci küru aslında mezar anlamına geliyor. 

 2. 2 Su uyur düşman uyumaz

  1.Gonderi-2.gif

  Su uyur derken içten içe hepimiz bu su nasıl uyuyor arkadaş diye düşünsek de hep tetikte ol anlamında kullandığımız bu deyim de aslında yanlış kullanılanlardan biri. Gerçeği ise sü uyur düşan uyumaz şeklindedir. Buradaki sü, asker anlamına gelmektedir.Bu şekilde kullanılınca mantıklı oldu değil mi ? J

 3. 3 Sıfırı tüketmek

  1.Gonderi-3.gif

  Bu haliyle oldukça mantıklı da olsa sıfırı tüketmek diye bir deyimimiz yok. Bunun yerine kullanılması gereken ‘’zafiri tüketmek’’tir , ki buradaki zafir de nefes anlamına gelmektedir.

 4. 4 Aptala malum olurmuş

  1.Gonderi-4.gif

  Azıcık kinaye azıcık da ironi içerecek şekilde kullanıyoruz ama maalesef ki bu da yanlış. Eskiden bu kadar kinaye yokmuş diyeceğiz çünkü deyimin doğrusu ‘abdala malum olurmuş’. Apdal bildiğiniz gibi bilgili, derviş anlamında kullanılmaktadır.

 5. 5 Kısa kes Aydın Havası olsun

  1.Gonderi-5.gif

  Aydın’ın bir güneşli bir yağmurlu bir sıcak bir soğuk bir öyle bir böyle havasına ithafen kullandığımız ve temelinde kısa kes demeye çalıştığımız deyim de yanlışlarımız arasında. Doğrusu ise daha çok ege kültüründe olacağın bilebileceği bir mesele. Aydınlı efelerin giydiği bir tür kısa pantolon olan aba isimli bir kostüm var. Bu deyimin doğrusu ise kısa kes aydın abası olsun. Yani hava değil aba J

 6. 6 Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz

  1.Gonderi-6.gif

  Bu doğrusu çok nadir bilinen ve kullanılan bir deyimimiz. Gerçeği, Ane gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz. Kültürümüz sebebiyle bunun ana larak değişmesi bizce çok normal ve yanlış haliyle bile anlamlı ve çok güzel.

 7. 7 Haydan gelen huya gider

  1.Gonderi-7.gif

  Tonlama ve vurgular ile doğrusu kolayca öğrenilebilecek olan deyimin doğrusu, Hayy'dan gelen Hu'ya gider yani Allah’tan gelen Allah’a gider anlamındadır.

 8. 8 Ava giden avlanır

  1.Gonderi-8.gif

  Bu deyimi söyleyiş olarak doğru kullanıyoruz ancak yine o zaman bu zaman arası şartlardan olacak ki doğru deyimi yanlış anlamda kullanıyoruz. Biz avcının av olabileceğini analtırken deyimin doğrusu, ava gidenin av toplayabileceğini anlatmakta. 

 9. 9 Göz var nizam var

  1.Gonderi-9.gif

  Deyimin doğrusu göz var izam vardır. Yanlış bilinen anlamda göz var kural var desek de deyimin doğrusunda bulunan izan sözcüğü ile deyim göz var anlayış var anlamına gelmekte.

 10. 10 Güzele bakmak sevaptır.

  1.Gonderi-10.gif

  Güzele bakmak değil, güzel bakmak sevaptır. 🙂

Yorum Yapınız


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Yaa Çok Tatlı ! Yaa Çok Tatlı !
0
Yaa Çok Tatlı !
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Efsane! Efsane!
0
Efsane!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Yoook Artık! Yoook Artık!
0
Yoook Artık!
Üzdünüz Üzdünüz
0
Üzdünüz
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı