Hissedebilen Şehir


0
8 / 100

Bu zamana dek birçok akıllı şehir projesi gecikmeye uğradı ya da büyük hedeflerini biraz daha aşağıya çekmek zorunda kaldı. Ancak Toronto’da yapılması planlanan Quayside adlı akıllı şehir projesi, başarısızlık örnekleriyle bezeli geçmişi değiştirmeyi hedefliyor.

Kanada hükümeti ile iş birliği içinde çalışan Alphabet Sidewalk Labs şirketi,  Toronto’nun endüstriyel kıyı şeridi üzerinde yüksek teknolojili bir akıllı şehir kuracak. Projenin hedeflerinden biri, hava kalitesinden ses seviyesine kadar her şeyden veri toplayan geniş çaplı sensör ağına dayanarak tasarım, politika ve teknolojiyle ilgili kararlar vermek. Quayside akıllı şehrindeki bütün araçların otonom ve paylaşımlı olması planlanıyor. İleride akıllı şehirler kentsel alanları daha makul fiyatlı, yaşanabilir ve çevre dostu hale getirecek.

Sidewalk Labs, ilk etapta su kenarında 48 bin  500 metrekarelik alanı bir dizi “akıllı” teknoloji için işleyen laboratuvara dönüştürecek. Sidewalk Toronto olarak bilinen Quayside’da hayata geçirilecek  “geleceğin şehri”, hızlı kablosuz bağlantı, milyonlarca sensör, sürdürülebilir  enerji ve sürücüsüz araçlar için uygun ortamı sağlayacak.

Projeyi memnuniyetle karşılayan Kanada Başbakanı Justin Trudeau,  “Quayside’da yeni teknolojiler için deneme tahtası oluşturulacak. Teknolojiler,  daha akıllı, daha yeşil ve daha kapsayıcı şehirler inşa etmemize yardımcı  olacak.” ifadelerini kullandı.

Sidewalk Labs’in yöneticisi, eski New York Belediye Başkan Yardımcısı  Dan Doctoroff da “Toronto Sidewalk’un, daha ucuz, sağlıklı, yeşil, elverişli,  adil ve hatta belki daha heyecanlı şehirlerde yaşamının nasıl olduğunu dünyaya  gösterecek.” dedi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı