Kuzey Korenin Sırrı Ne?


Son zamanlarda Amerika ile restleşmesi nedeniyle sürekli gündemde olup gündemde olmasa da sürekli merak ettiğimiz bir ülke Kuzey Kore.Basit bir kıyaslama ile başlayalım.

İstanbula 2017 yılının Ocak ayında glen turist sayısı 559.372 iken koskoca bir yılda Kuzey Kore’ye yolda gezinmeleri dahi yasak olan 2000 yabancı girebiliyor.Tüm dünyanın teknolojiyi yaşadığı bir zaman diliminde Kuzey Kore’de internet halka yasak, diğer kitle iletişim araçları da yalnızca devlet frekansında yayın yapabiliyor. Haliyle ülke dışıyla bağlantı da kurulamıyor. Ülkeye giriş yapabilmek için belli başlı firmaların referansına sahip olmanız gerekir  bu bile sizi otelinize hapsolmaktan kurtarmaz. Üstelik yabancı olduğunuz için yalnız başınıza dışarı çıkmanız yasak.

17 yaşına gelen her vatandaş için bir dosya oluşturuluyor 17 yaşından önce diğer ülkeler gibi çocuk ailenin sorumluluğunda olduğundan dolayı çocukların verileri ailenin dosyasına kaydediliyor.
Bazılarınız ilk defa duyuyor olabilir ancak bu ülkede halen sınıf ayrımı devam ediyor. 3 temel sınıf ve 51 bölüme tüm halk ayrılmıştır. Tarih derslerinden hatırlayacağınız kast sistemi gibi kişilerin tüm hayatını bu sınıflar etkiliyor. Hatta daha da ilginç bir durum var, eğer başka bir ülkede bir yakınınız varsa size ait skaladan puan düşer ki bu da sizin sınıfınızı etkiler. Ve eğer Kuzey Kore’deyseniz istediğiniz mesleği, ya da yeteneğiniz olan mesleği seçemezsiniz. Var olan puanlarınıza ve arşiv bilgilerinize göre ancak bir meslek edinebilirsiniz.
Kuzey Kore’de kullanabileceğiniz stiliniz, yani saç kesim modelinize kadar cinsiyet farketmeksizin devlet belirler. Uçaklarda dahi milli ve ulusal kimlik filmleri gösteriliyor. Boşanmalar oldukça zor, kendi sınıfından ve görücü usulü evlilik yaygın olarak görülmektedir.

kore.png
Peki bu sistem niye kuruldu?
Aslında ülkeyi korumak için oluşturulmuş bir düzen örneği Kuzey Kore.

Peki bu sistem nasıl devam ediyor?
Kendi penceremizden düşününce çok garipseyebiliriz ancak, devlet halka yalanlar söylemekte ve kendilerini dünyanın en iyi halkı ve bölgesi olduğuna inandırmaktadır. Güney Kore başta olmak üzere dünyanın geri kalanının bilimsel ve teknolojik anlamda dahi onları kıskandığı söylenerek dış dünya ile hiçbir bağlantısı olmayan halk bu yalanlara inandırılmaktadır.

 

[Zombify_post]

Yorum Yapınız


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Yaa Çok Tatlı ! Yaa Çok Tatlı !
0
Yaa Çok Tatlı !
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Efsane! Efsane!
0
Efsane!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Yoook Artık! Yoook Artık!
1
Yoook Artık!
Üzdünüz Üzdünüz
0
Üzdünüz
abelmega

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı