Nükleer Enerji


0

Atomun çekirdeğinden elde edilen enerjiye nükleer enerji denir. Büyük atomların parçalanması veya küçük x  atomların birleşmesi sonucu ortaya çıkan enerji türüdür.

1879 yılında atomun keşfedilmesi ile 1934 yılında ise atomun kontrollü bir şekilde parçalanmasının keşfi ile günümüzde ki nükleer enerjinin temelleri atılmış oldu.  Her teknolojik gelişim de olduğu gibi önce askeri savunma alanında başlamış olan çalışmalar daha sonra ticari olarak meyvesini vermeye başlamıştır.

Rusya ve Abd başta olmak üzere birçok ülke nükleer enerjiden faydalanılanabilmesi konusunda çalışmalar gerçekleştirerek neticede atomların parçalanması sonucunda açığa çıkan ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilecek sistemler geliştirilmiştir. 1970’li yılların başında açığa çıkan petrol krizi ile nükleer santraller yaygınlaşmıştır.

Tüm dünyada hızla yaygınlaşmaya başlayan nükleer santralleri 1979 yılında Abd de yaşanan Tmı ve 1986 da Rusya da yaşanan çernobil kazaları santrallerin yaygınlaşmasını yavaşlatmaya yetmemiştir. Bu yaşanan kazalar sonucu güvenlik kavramı meydana gelerek tüm dünyada daha güvenli nükleer enerji santralleri kurulması ve işletilmesi yönünde hem teknik hem de idari açıdan gelişmeler yaşanmıştır.

Nükleer santraller sera gaz salınımı yapmamasından ötürü küresel ısınmayı önlemede önemli bir alternatiftir.

Ve yine nükleer santraller doğa ve iklim koşullarından etkilenmemesinden dolayı sürekli elektrik üretimi gerçekleştirebilmektedir.

Nükleer santrallerin sahip oldukları güvenlik sistemleri sayesinde çevremizde doğal olarak bulunan radyasyonun ancak yüzde biri kadar bir etkiye sahip olması nedeniyle balıkçılık ve turizm yapılan bölgelerin yakınlarına kurulmasında bir sakınca yoktur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı