Sonu Harika Olan Hatalar


0

Bir şeyler ararken başka şeyler bulan bilim insanları, aradığını bulamadığını sanarken yepyeni bir şey bulduğunu farkedemeyen bilim insanları. Rastlantısal ve beklenmedik buluşlar 🙂

 1. 1 Mikrodalga Fırın

  Percy Spencer, 1940lı yıllarda bir şirkette radar teknolojileriyle ilgili çalışmalar yürüten ABD’li bir mühendistir. Bir gün bir deney sırasında mikrodalga ışınım yayan bir aygıtın önünde dururken cebindeki çikolatanın eridiğini fark eder. Böylece mikrodalgaların ısıtıcı özelliğini keşfetmiş olur. Daha sonra  bu aletin önüne mısır taneleri koyar ve bir süre sonra mısırların patladığını görür.

  1947 yılında yapılan ilk mikrodalga fırının boyu 1.8 metre kütlesi 340 kg’dır. Evlerimizde kullandıklarımız gibi küçük boyutlu mikrodalga fırınlar ancak 1960’lı yıllarda üretilir.

 2. 2 Lastik

  1800’lerin başında su geçirmeme özelliğinden dolayı  doğal kauçuk ayakkabı, çadır, yağmurluk gibi eşyaların yapımında yaygın olarak kullanılır. Ancak bu malzeme çok da kullanışlı değildir. Çünkü doğal kauçuk soğukla sertleşir sıcakta sakız gibi yumuşar. ABD’li kimyacı Charles Goodyear doğal kauçuğu soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklı hale getirmek için yıllarca çalışır. Kauçuk ile birçok maddeyi karıştırır ama bunların hiçbiri işe yaramaz. Ta ki bir gün kauçuk ve kükürt karışımından oluşan ayakkabıyı kazara yanan sobanın üzerine düşürene kadar. .

  Goodyear ayakkabının sobaya değen kısmının sıcakta ve soğukta şeklini ve esnekliğini koruduğunu görür. Böylece çözümün kükürt ve sıcakta olduğunu anlar ve günümüzde tekerlekten oyuncağa kadar birçok eşyanın yapımında kullanılan lastiği üretmeyi başarır.

 3. 3 Süper Yapıştırıcı

  1942 yılında ABD’li kimyacı Harry Coover, mercek yapımı için şeffaf plastik bir madde üretmeye çalışır. Bu çalışmalarının sonucunda havadaki nemin etkisiyle plastiğe dönüşen ve değdiği şeye yapışan bir madde elde eder. Bu madde yapışkan olduğu için mercek yapımında kullanılamaz. 1951 yılında uçak yapımında kullanılmak üzere sağlam bir plastik malzeme arandığını  duyan Coover, yıllar önce bulduğu maddeyi hatırlar ve bu maddenin uygun olup olmadığını dener.

  Ama malzemeleri çok hızlı şekilde yapıştırdığı için bu maddenin kullanımı uygun olmaz. Coover bu deneyimden sonra çalıştığı firmaya bu maddeyi yapıştırıcı olarak satışa sunmayı teklif eder. Firma bu fikri kabul eder ve bir süre sonra satışa başlanır. İşte ülkemizde Japon yapıştırıcısı olarak bilinen süper yapıştırıcı 1958 yılında bu şekilde ortaya çıkmıştır.

 4. 4 Yapışkanlı Not Kağıdı

  ABD’li Spencer Silver güçlü bir yapıştırıcı geliştirmek için bir firmada araştırmalar yapan bir kimyacıdır. 1968 yılında kağıt ve diğer malzemeleri hafifçe yapıştırabilen ama sonra kolayca sökülüp tekrar tekrar kullanılabilen bir madde bulur. Bu madde çok zayıf bir yapıştırıcı olduğu için o sırada beğenilmez ve kullanılmaz.1974 yılında Silver’ın meslektaşı Arthur Fry, kitabını işaretlemek için kullandığı kağıt parçalarının düşmemesi için bu yapıştırıcıdan yararlanır. Silver ve Fry’ın yaptıkları ortak  çalışmalar sonucunda bugün post-it olarak adlandırılan yapışkanlı sarı not kağıtlarının ilk örnekleri 1977de ortaya çıktı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı