Sosyal Medya Devlerinden Facebook’un Tarihi


0

04.02.2004 tarihinde Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Facebook’u kurmadan önce Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesinin kampüsünde ki öğrencilerin fotoğraflarını karşılaştıran Facemash sitesini kurmuştur.

Facemash sitesinde öğrenciler çeşitli konularda yorumlar yapıyorlardı ve kısa sürede Harvard da büyük ilgi görmüştür bu tartışmalı site. Facebook’u bu platformdan etkilenerek hayata geçirmiştir Mark Zuckerberg.

Kısa bir süre içerisinde öğrenciler arasında oldukça ilgi gören Facebook, Bostom civarında ki üniversitelere yayılarak, bir kaç ay içerisinde ABD de seçkin üniversiteleri temsil eden Ivy League üniversiteleri içerisinde kapalı devre haline gelmiştir.

11 Eylül 2006 tarihinde Facebook, tüm e mail adreslerine ise bazı yaş sınırlandırması ile açılmıştır. Facebook kullanıcıları istedikleri ağlara, çalışma veya yaşama yerleri ya da okudukları okul isimleri itibariyle katılım göstermişlerdir.

Temmuz 2007 tarihi itibariyle Facebook, otuzdört milyon kullanıcısı ile dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip olmuştur.

Kısa bir sürede dünyaya açılan ve Türkiye de de en çok ziyaret edil beşinci sitesi haline gelen Facebook, kısa sürede milyonlara ulaşması ve bunu uzun bir süre istikrarla devam ettirmesi sayesinde bazı şirketlerin hemen ilgisini çekerek satın almak için yüksek teklifler de bulunan şirketlere Facebook’u satmamıştır.

Medydan da büyük ilgi gören site ile ilgili birçok gazete ve dergide övgü dolu haberler çıkmıştır. Silikon Vadisi’nin en büyük şirketi olmaya Newsweek tarafından aday olarak gösterilmiştir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı