Türk Siyaset Arenasının En Önemli Beş İsmi


0

Türk siyaset sahnesinde yer alan bir çok önemli isim bulunmaktadır. Ama bu önemli isimlerden beş tanesi var ki siyaset alanında çeşitli başarılara imza atmış olan en önemli isimlerdir.

  1. Adnan MENDERES

İstiklal madalyası sahibi siyasetçi, devlet adamı ve hukukçu olan Ali Adnan Ertekin Menderes, 1950-1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığını yapmıştır. On sene boyunca Demokrat Parti iktidarının tek başbakanı olarak ve başbakanlık dönemine damga vurmuştur. İktidarlık döneminde beş hükümet kurmuştur. Adnan Menderes’in başbakanlık yaptığı bu on senelik dönemde Türkiye’nin iç ve dış siyaseti konusunda büyük gelişmeler yaşanmıştır. Şehirleşme ve sanayileşme hamlesinin başlamasının yanı sıra köylere makine girmiş ve eğitim, sağlık, enerji, sigorta, sağlık, ulaşım ve bankacılık yeniden başlamıştır. Türkiye kalkınma kavramı ile tanışmış olmuştur.

  1. Turgut ÖZAL

Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci Cumhurbaşkanı olan Halil Turgut Özal, Türk bürokrat, devlet adamı ve siyasetçidir. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde gerçekleşmiş olan en önemli olaylardan biri 1.Körfez Savaşıdır.

  1. Bülent ECEVİT

1974 – 2002 yılları arasında beş kez Türkiye başbakanlığı görevini üstlenmiş Türk gazeteci, yazar, şair, devlet bakanı, çalışma ve sosyal güvenlik bakanı ve başbakan yardımcısı Mustafa Bülent Ecevit. 5 Haziran 1977 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinin aldığı yüzde kırkbirlik oy oranı ile Bülent Ecevit’i tek başına iktidara getirememiş olsada Türkiye tarihinde bir sol partinin aldığı en yüksek oy oranı ile tarihe geçmiştir.

  1. Recep Tayyip ERDOĞAN

Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanı, Türkiye’nin onikinci ve günümüzde ki Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, 2003-2014 yılları arasında on bir yıl boyunca başbakanlık yapmıştır. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde oyların büyük bir çoğunluğunu alarak tek başına iktidar olmuştur.

  1. Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder, Türk Kurtuluş Savaşı’nın askeri ve siyasi lideri, Türk ordusu mareşali ve öncesinde de bir Osmanlı paşası olan Mustafa Kemal Atatürk,  24 Nisan 1920 ve 13 Ağustos 1923 tarihlerinde TBMM başkanlığına seçilmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiş ve Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı