Yapay Zeka Nedir?


0
55 / 100

İnsan dışında herhangi bir varlık  anlama, düşünme, akıl yürütme, iletişim kurma, sorun çözme, karar verme gibi yetilere sahip olabilir mi ?

Bu soruya İron Man izlemiş olanlar evet var, J.A.R.V.I.S. cevabını vereceklerdir.

Evet konumuz tam olarak bu, yapay zeka.

Aslında çok bilinmese de yapay zekaların tarihi geçmişleri en az bilgisayarlar kadar eskidir. ‘’Turing ‘in

1943 yılında makineler düşünebilir mi?’’ sorusu üzerine yapay zeka üstüne çalışmalar başlamıştır. Temelleri algoritma üzerine kurulmuştur. Üzerine sibernetik ve sembolik iki yaklaşım bulunan yapay zeka olgusu antropolojinin dil ve sinir sistemi arasındaki bağlantıyı çözmesi ile birlikte dil özelliği de eklenerek alana duyulan ilgiyi daha da arttırmıştır. Günümüzde ise basit yapay zeka bağlamında en yaygın olarak kullanılan iki uygulama Apple ‘ a ait Siri ve Google’ a ait Now olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlerleyen zamanda aynı bizler gibi davranabilen en önemlisi tüm sinir ağını aynı anda kullanabilen yapay zeka türevlerinin yaygınlaşması beklenmekte. 2020li yıllarda muhtemelen satışa dahi sunulacak olan yapay zeka hem geliştiricilerine maddi katkı hem de insanlığa bir yardımcı olacağı kesin.

Hatta daha iki gün önce hemen hemen hepimizin kullandığı Facebook’un Ceo’su Zuckenberg’ de evinde J.A.R.V.I.S.  benzeri bir yapay zeka oluşturduğunu ve bunu kullandığını açıkladı. Web sitemizin amacına yönelik olarak ilerde yapay zekayı kullanan tarafta olmak zorunda mıyız ? Biz de geliştirebilir miyiz diye soracak okurlarımıza cevabımız ‘’Evet’’ olacak. Hiç kimse doğduğu an yapay zeka geliştirmiyordu. Belki yazılım eğitimi vb. almadınız ama unutmayın istediğiniz takdirde bunu öğrenmek ve başarmak sizin elinizde.  Steve Jobs’u hatırlayın. O da yazılım mezunu değildi. Hatta üniversite mezunu bile değildi. Başlamak isteyenlere önerimiz önce konuyla ilgili filmleri izlemeleri ardından bir proje taslağı çıkarıp algoritma öğrenmeye başlamaları olacaktır. Konuyla ilgili yazılarımız devam edecek. Araştırılmasını istediğiniz soru veya konular ile ilgili iletişim kısmından bize ulaşmaktan çekinmeyin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı