Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


0
Teknolojinin gelişmesiyle farklı iş fikirleri ortaya çıktı. Bundan birkaç yıl öncesine göre freelance işler artık daha çok talep görüyor ve tercih ediliyor. Büyük bir şirket olan Google ile çalışmak da ilgi çeken bir konumda yer alıyor. Artık 13-14 yaşında çocukların bile youtube’dan para kazandığını bilmekteyiz.

Türkiye’de de kullanım grafiği her geçen gün yukarı yönlü bir ivme yakalayan Youtube, video sahiplerine para kazanma fırsatı sağlıyor. Youtube’de bir kanala sahip olmak için sadece bir mail adresine ihtiyacınız var. Kayıt olduktan sonra Youtube’de kanalınızı hazırlayıp anında video yükleyebiliyorsunuz. Youtube’nin ‘Monetizetion’ özelliğini kullanmak için ise videolarınızın toplam 10 bin gösterim alması yeterli. Bu rakamı aştıktan sonra Telif Hakkı olmayan bütün videolardan para kazanmanız mümkün.

1- Youtube’a kayıt olun ve Kanal Açın
Youtube’a kayıt olmak için bir mail adresi ile bir hesap açın. Kanalı açtıktan sonra kanalınız için bir Profil Resmi ve Kanal Resmi oluşturun. Bu adımları oluşturduktan sonra kanalınıza video yüklemeye başlayabilirsiniz.

2- Video Yükleyin
Kanalı oluşturduktan sonra Youtube’a ilk videonuzu yüklemeye başlayabilirsiniz.

 • Para kazanmaya uygun olabilecek içerik örnekleri

Kedinizi videoya kaydettiniz ve arka planda müzik yok.
Videonuz telifsiz müzik içeriyor ve şartlarının doğrudan bir bağlantısını kullanarak ticari kullanım haklarını kanıtlayabiliyorsunuz.
Videonuzun içeriğini arkadaşınız oluşturdu ve kendisi bu içeriği kullanabileceğinizi ve bundan para kazanabileceğinizi yazılı olarak belirtti.
Orijinal müziği kendiniz oluşturdunuz ve bir plak şirketiyle anlaşma yapmadınız.

 • Para kazanma için uygun OLMAYACAK içeriğe örnekler
  Videonuz iTunes’dan satın aldığınız müziğe veya televizyondan kaydettiğiniz içeriğe sahip.
  Başkaları tarafından oluşturulan içeriğin bir derlemesini birlikte düzenlediniz.
  Şok edici veya dehşet verici şiddet ve/veya çıplaklık barındıran içerik.

3- Video İzlenmelerini Artırın

Video yükledikten sonra eğer videolarınız hiç izlenmiyorsa yada çok az izleniyorsa bunun için yapılabilecek birkaç şey elbette var. Bunlardan bazıları:

 • İlgi çekici video resimleri kullanın
 • Dikkat çekici video başlıkları kullanın
 • Gündemi takip ederek nelerin çok aktif olarak izlendiğini bulun ve bunlara yönelik videolar oluşturma başlayın. Örneğin bir seçim, müzik festivali, oyun çıkışı gibi…
 • Sürdürülebilir olun ve düzenli olarak video yükleyin
 • Çok video izlenen kanalların videolarının neden çok izlendiğini anlamak için o kanallara sık sık göz atın ve inceleyin
 • Videoda çarpıcı görseller ve videoya uygun müzikler kullanmaya özen gösterin
 • Yayınladığınız videoyu sosyal medya hesaplarınızdan mutlaka paylaşın
 • Video konusunda henüz yeniyseniz arkadaşlarınıza ve dostlarınıza mutlaka videolarınızı gösterip bu konuda onların da fikrini alın ve onları mutlaka Aboneniz yapın .

4- Para Kazanmaya Başlama

Kanalınıza video yükledikten sonra 10 bin gösterime ulaşınca Para Kazanma bölümü sizin hesabınız içinde aktif olur. Bu nedenle 10 bin gösterime ulaştıktan sonra Para Kazanma bölümüne girerek Youtube İş Ortağı olabilirsiniz. Youtube İş Ortağı olduktan sonra videolarınızda reklamlar çıkmaya başlar ve kullanıcılarınız bu reklamları izledikçe ve reklamlara tıkladıkça para kazanmaya başlarsınız.

5- Ne Kadar Gelir Elde Ederim?

Youtube’de bilinenin aksine izlenmeye göre gelir elde edilmemektedir. Youtube videolarından para kazanmak için video öncesinde, ortasında veya herhangi bir anında çıkan reklamların izlenmesi veya tıklanması gerekiyor. Bu nedenle her 100 bin izlenmede X lira kazanılır gibi bir durum tam olarak konusu değil. Ancak ortalama olarak her 100 bin izlenmeye 80 TL gibi bir gelir elde edebiliyorsunuz. Yani 1 milyon gösterim için 750 – 800 TL civarında bir para kazanmanız mümkün. Ancak belirttiğimiz üzere bu rakamlarda çok ciddi kırılmalara yaşanabilmektedir. Örneğin bazı kullanıcılar 1 milyon gösterim için 2 ila 3 bin lirası gelir elde ettiğini belirtmektedir.

6– Ne Tür Videolar Yüklemeliyim?

Bu konuda bir sınırlamaya gitmenin mantıklı olmadığını belirtmek gerekiyor. Hangi konuda çok iyi bilgiye, beceriye sahipseniz o konuda video hazırlamanızı öneriyoruz. Aksi halde eksik bilgiler veya beceriler ile oluşturulan videolar izleyicilerin dikkatini çekmeyeceği için gösterdiğiniz çaba boşuna gidebilir. Bu nedenle örneğin biyoloji konusunda bilgiliyseniz hayvanlar, bitkiler üzerine videolar çekebilirsiniz. Youtube dünyanın en çok giriş yapılan internet sitesinden biri olması nedeniyle her türlü şey ile ilgilenen bir kitleye sahiptir. Bu nedenle “Bu videoyu kim izler” diye düşünmeyin, çok ilginç bilgilere sahip videolar bile milyonlarca kez izlenebilmektedir. Tekrar etmek gerekirse hangi türde daha iyi video yapabileceğinize inanıyorsanız o konuda hazırlamaya çalışın, doğal olmanız takipçilerinizden takdir alacaktır.

7- İzleyicilerinizi Memnun Edin

Özenle hazırladığınız bir video hiç takipçiniz olmasa bile mutlaka bir miktar izlenme alacaktır. Youtube algoritmasında bu sınırlı sayıda gönderilen izleyicilerin performansları dikkate alınmaktadır. Doğrulanmamış bilgilere göre, videonuzu izlemek için video sayfasına giren ilk 5-10-50-100 vs. kullanıcının tepkileri ve videoda yaptıkları incelendikten sonra video kalitesi belirlenmektedir. Örneğin Youtube’nin arama sisteminden videonuza 100 kişi geldi ve bu kullanıcıların büyük kısmı videonun tamamını izledi, böylelikle videonuz kaliteli bir puan alır ve daha çok izlenme alması üzerine diğer videoların üzerinde görüntülenmeye başlar. Ancak bu durumun tersi halinde videonuz için durum pek parlak olmayacaktır.

8- İzleyicileri Harekete Geçirin

Videonuzu hazırlarken kullanıcıyı fazla sıkmayacak ve fazla da vakit almayacak bir şekilde onların videonuzdan hoşlanması durumunda kanalınıza abone olmasını ve videoyu beğenmesini tavsiye edebilirsiniz. Elbette bu durumu sıklaştırmanızı ve kullanıcıyı sıkmanızı önermiyoruz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı