Yüzyıllardır Kayıp Olan Şehir

Yeryüzünden aniden kaybolmuş ve hiçbir izine rastlanamamış bir şehir. Heracleion antik kenti yüzyıllar sonra bir su altı arkeoloğu tarafından keşfedildi.


0

Kayıp Mısır kenti Heracleion, Fransız Sualtı Arkeolog Franck Goddio tarafından 2000 yılında Abu Qir Koyu yakınlarında bulunan kalıntıların keşfedilmesiyle başladı.

2000 yılında şans eseri keşfinin ardından süregelen 13 yıllık arkeolojik kazılar ve öncesinde 3D teknolojisi kullanarak bulunduğu 11 ile 15 kilometrelik alanın haritalanmasıyla tahlil edilen kent, kayıp kıta Atlantis efsanesi gibi günümüze dek gizemini koruyan şehirler arasında yer alıyordu.

Yunan mitolojisinde bir efsaneye göre Truvalı Helen ve Paris, Truva Savaşı’ndan önce burada mahsur kalmış.

heracleion.jpg

Thonis olarak da bilinen İskenderiye yakınlarındaki bu antik şehir, kıyıdan 2.5 kilometre uzakta ve suyun 10 metre altında.

Bin 200 yıl önce aniden ortadan kaybolan bu antik şehrin büyük depremler ve seller nedeniyle kum ve çamur altına gömüldüğü tahmin ediliyordu.2000 yılında keşfedilmesinden önce bu şehre ait bir iz bulunamamıştı.

2000 yılına kadar bilim insanları Heracleion ve Thonis’in tek ve aynı kent olduğundan emin değildi.Son yapılan araştırmalar sonucunda Heracleion hakkında birçok bilgiye ulaşıldı.

Heracleion şehrinin Mısır uygarlığının giriş kapısı olduğu ve gelen bütün gemilerin de uygarlığa bu kapıdan giriş yaptığı tahmin ediliyor.

Antik şehir aynı zamanda Amun Tapınağı’na ev sahipliği yapmış.Kentin bir dönem Akdeniz bölgesinin en yoğun ticaret merkezi olduğunu belirtiliyor.Diğer yandan kazılar sırasında 700 adet gemi çapasının yanı sıra kentlilerin ticarette kullandıkların bronz ve taş para da bulunduğu belirtildi. Heracleion antik şehrinin keşfedilmesinden sonra yapılan kazı sonucunda birçok eser çıkartıldı.

heracleion_city.png


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
Derin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Akış
Özel Akışları yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı